Nemoc ve zkušební době: Co dělat a na co si dát pozor?

Nemoc Ve Zkušební Době

Zkušební doba a nemoc

Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru, které s sebou přináší některé odlišnosti oproti běžnému průběhu zaměstnání. Jednou z otázek, která zaměstnance i zaměstnavatele často zajímá, je problematika nemoci během zkušební doby.

Co se stane, když zaměstnanec onemocní během zkušební doby? Základní pravidlo zní, že nemoc ve zkušební době nebrání jejímu běhu. To znamená, že pokud zaměstnanec onemocní, zkušební doba mu automaticky nekončí ani se neprodlužuje o dobu nemoci. Existují však výjimky. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může písemně dohodnout na prodloužení zkušební doby o dobu nemoci. Tato dohoda musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.

Během nemoci ve zkušební době má zaměstnanec stejná práva a povinnosti jako kterýkoli jiný nemocný zaměstnanec. Musí tedy dodržovat stanovený postup pro hlášení nemoci, dokládat ji neschopenkou od lékaře a má nárok na nemocenské dávky.

Nemocenská v době zkušební

Zkušební doba je pro mnoho zaměstnanců stresujícím obdobím, a pokud se k tomu přidá i nemoc, může to vyvolat mnoho otázek a nejistoty. Co se stane, když onemocním během zkušební doby? Může mě zaměstnavatel propustit? Mám nárok na nemocenskou? Odpovědi na tyto otázky závisejí na několika faktorech, včetně délky trvání nemoci, délky zkušební doby a typu pracovní smlouvy. Obecně platí, že zaměstnanec má nárok na nemocenskou i během zkušební doby, a to od prvního dne nemoci, pokud splňuje zákonné podmínky. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď z důvodu pracovní neschopnosti v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, pokud pracovní poměr trval u zaměstnavatele alespoň 3 měsíce. Během prvních 14 dnů nemoci vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy, a to ve výši 60 % průměrného redukovaného denního výdělku. Od 15. dne nemoci pak nemocenskou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. Je důležité si uvědomit, že zaměstnanec je povinen nemoc zaměstnavateli neprodleně oznámit a doložit ji lékařským potvrzením. V případě, že tak neučiní, vystavuje se riziku porušení pracovní kázně, což může vést až k rozvázání pracovního poměru. Komunikace se zaměstnavatelem je v tomto případě klíčová. Doporučuje se informovat zaměstnavatele o svém zdravotním stavu a očekávané délce trvání nemoci.

Nemoc ve zkušební době
Vlastnost Během zkušební doby Mimo zkušební dobu
Nárok na nemocenskou Ano, po odpracování alespoň 14 dnů u daného zaměstnavatele Ano
Výše nemocenské 60% denního vyměřovacího základu 60% denního vyměřovacího základu (prvních 21 dní), poté 66% denního vyměřovacího základu
Možnost výpovědi ze strany zaměstnavatele Ano, i bez udání důvodu (s výpovědní dobou 3 dny) Ano, ale pouze z důvodu uvedeného v zákoníku práce s dodržením výpovědní doby (minimálně 2 měsíce)

Délka trvání nemoci

Délka trvání nemoci ve zkušební době hraje klíčovou roli. Zaměstnanec v pracovní neschopnosti během zkušební doby totiž nemá nárok na výplatu náhrady mzdy od zaměstnavatele. Místo toho mu náleží nemocenská od ČSSZ, a to od 15. dne nemoci. Pokud tedy onemocníte během zkušební doby, je důležité si uvědomit, že vaše příjmy mohou být po dobu nemoci nižší. Zaměstnavatel má právo se informovat o délce vaší nemoci a o důvodu vaší nepřítomnosti v práci. Nemusíte mu ale sdělovat diagnózu, pouze skutečnost, že jste v pracovní neschopnosti. Informace o nemoci během zkušební doby by měly být sděleny zaměstnavateli co nejdříve, nejlépe hned první den nemoci. Doporučuje se tak učinit telefonicky a následně doručit neschopenku do zaměstnání.

Zamlčet nemoc v zkušební době se může zdát lákavé, ale dlouhodobě se to nevyplácí. Upřímnost a otevřená komunikace s nadřízeným hned od začátku budují důvěru, která je pro obě strany důležitá.

Božena Černá

Informování zaměstnavatele

Během zkušební doby je důležité informovat zaměstnavatele o pracovní neschopnosti co nejdříve, nejlépe hned první den nemoci. Zákoník práce nestanovuje žádnou konkrétní lhůtu, ale platí obecná povinnost zaměstnance informovat zaměstnavatele o překážkách v práci bez zbytečného odkladu. Včasná a jasná komunikace je klíčová pro budování důvěry se zaměstnavatelem, a to i v průběhu zkušební doby. Zaměstnanec by měl sdělit, jak dlouho pravděpodobně bude nemoc trvat a zda bude k dispozici například na telefonu. Není nutné sdělovat detaily o zdravotním stavu, postačí uvést, že zaměstnanec je v pracovní neschopnosti. Důležité je také dodat, že zaměstnanec doručí zaměstnavateli potvrzení od lékaře, nejpozději však do 3 pracovních dnů. Zaměstnavatel pak může zkontrolovat, zda je neschopenka vystavena správně a zda zaměstnanec dodržel všechny zákonné povinnosti. V případě pochybností je vhodné obrátit se na mzdovou účetní nebo právníka specializujícího se na pracovní právo.

Potřebné dokumenty

V případě nemoci během zkušební doby je důležité dodat zaměstnavateli potřebné dokumenty, které vaši absenci v práci zdůvodní. Prvním krokem je oznámení o pracovní neschopnosti. To byste měli učinit neprodleně poté, co se o své nemoci dozvíte, a to telefonicky, SMS zprávou nebo e-mailem. Následně je nutné doručit zaměstnavateli neschopenku, tedy oficiální formulář "Potvrzení o pracovní neschopnosti", který vám vystaví váš ošetřující lékař. Tento dokument je klíčový pro zákonné omlouvání vaší absence a pro výplatu nemocenské. Kromě neschopenky může zaměstnavatel požadovat i další dokumenty, například lékařskou zprávu s bližšími informacemi o vašem zdravotním stavu a předpokládané délce léčby. Tyto dokumenty je nutné dodat v souladu s vnitřními předpisy dané firmy, obvykle v tištěné podobě.

nemoc ve zkušební době

Vliv na zkušební dobu

Neschopenka během zkušební doby je téma, které budí mnoho otázek. Zaměstnanci se často bojí, že nemoc během zkušební doby ohrozí jejich nové místo. Naštěstí, zákoník práce je v tomto ohledu jasný. Být nemocný během zkušební doby není důvod k výpovědi. Zaměstnavatel nemůže dát výpověď jen proto, že jste v pracovní neschopnosti. Zkušební doba se sice nemocí prodlužuje o dobu vaší absence, ale vaše pracovní místo je v tomto období chráněno stejně jako po uplynutí zkušební doby. Důležité je dodat, že zaměstnavatel má právo znát důvod vaší absence, proto je nutné mu nemoc řádně omluvit a dodat neschopenku.

Prodloužení zkušební doby

Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru. Slouží k ověření, zda si zaměstnanec a zaměstnavatel vzájemně vyhovují. Co se ale stane, když zaměstnanec během zkušební doby onemocní? Ovlivní to jeho trvání? Odpověď zní: ano, ovlivní.

Nemoc ve zkušební době totiž pozastavuje její běh. To znamená, že dny, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, se do zkušební doby nepočítají. Po skončení nemoci zkušební doba pokračuje tam, kde byla přerušena. Zaměstnavatel by měl být o nemoci zaměstnance ve zkušební době informován a zaměstnanec je povinen mu doložit důvod své absence, tedy předložit pracovní neschopnost.

Prodloužení zkušební doby o dobu nemoci je tak automatické a nevyžaduje žádnou speciální dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zákoník práce v tomto případě chrání obě strany pracovního poměru. Zaměstnanec má dostatek času zotavit se a prokázat své schopnosti. Zaměstnavatel má zase možnost dostatečně si ověřit, zda je zaměstnanec pro danou práci vhodný.

Ukončení pracovního poměru

Zkušební doba je specifickým obdobím pracovního poměru, během kterého si zaměstnavatel i zaměstnanec ověřují, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje. Vznikne-li během zkušební doby pracovní neschopnost, může vyvstat otázka, zda a jakým způsobem ovlivňuje možnost ukončení pracovního poměru.

nemoc ve zkušební době

Za běžných okolností může dát zaměstnavatel i zaměstnanec výpověď ve zkušební době z jakéhokoli důvodu, nebo dokonce i bez udání důvodu. Výpovědní doba činí zpravidla 15 dnů a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Nemoc ve zkušební době však na tuto možnost nemá žádný vliv. Zaměstnavatel tedy může dát zaměstnanci výpověď i v době jeho pracovní neschopnosti, a to bez ohledu na to, zda je nemoc důvodem výpovědi, či nikoli. Stejně tak může dát zaměstnanec výpověď i v době, kdy je nemocný.

Je však důležité si uvědomit, že i v případě nemoci ve zkušební době je zaměstnavatel povinen dodržovat zákoník práce a další relevantní předpisy. Například nesmí dát zaměstnanci výpověď z důvodu, který je v rozporu s dobrými mravy, diskriminační nebo jinak zákonem zakázaný.

Práva a povinnosti

Během zkušební doby se mohou zaměstnanci cítit nejistě ohledně svých práv a povinností, zvláště když onemocní. Je důležité si uvědomit, že i v tomto období máte nárok na nemocenskou, a to od prvního dne nemoci, pokud splňujete zákonné podmínky. Zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď z důvodu vaší nemoci během zkušební doby. Musíte mu však nemoc řádně ohlásit, a to bez zbytného odkladu, a dodat mu potvrzení od lékaře. Pamatujte, že i když jste ve zkušební době, vztahují se na vás stejná pravidla pro čerpání nemocenské jako na ostatní zaměstnance.

Tipy pro zaměstnance

Onemocnět během zkušební doby v práci může být stresující. Obavy o práci a nejistota ohledně práv a povinností jsou pochopitelné. Pamatujte si, že i během zkušební doby máte právo na nemocenskou a zaměstnavatel vás nesmí propustit z důvodu vaší nemoci. Je ale důležité dodržovat správný postup a informovat zaměstnavatele o vaší absenci. Co nejdříve informujte svého nadřízeného o vaší nemoci a předložte mu neschopenku od lékaře. Dodržujte pokyny lékaře a věnujte čas svému zotavení. Snažte se zůstat v kontaktu se svým nadřízeným a informujte ho o svém zdravotním stavu a předpokládané délce vaší absence. Otevřená komunikace a ochota spolupracovat vám pomohou překonat toto náročné období a vybudovat si důvěru u vašeho zaměstnavatele.

Kam se obrátit o pomoc?

V případě nemoci ve zkušební době je důležité vědět, kam se obrátit o pomoc. Především informujte svého zaměstnavatele o vaší pracovní neschopnosti co nejdříve, nejlépe hned první den nemoci. Následně kontaktujte svého praktického lékaře, který vám vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti. Důležité je dodržovat všechny pokyny lékaře a řádně se léčit.

Pokud si nejste jisti svými právy a povinnostmi během nemoci ve zkušební době, obraťte se na odborníky. Můžete se obrátit na Úřad práce České republiky, kde vám poskytnou bezplatné právní poradenství. Další možností je kontaktovat odbory, pokud jste jejich členy, nebo se obrátit na specializovaného právníka v oblasti pracovního práva.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: práce