Je bazalka trvalka? Odhalujeme tajemství této bylinky!
- Bazalka a její životní cyklus
- Teplomilná kráska z jihu
- Trvalka vs. letnička: Jak to je?
- Bazalka v Česku: Jednoleté potěšení
- Triky pro prodloužení radosti
- Přezimování bazalky: Mission impossible?
- Sklizeň semen pro další rok
- Bazalkové druhy: Je v tom rozdíl?
- Pěstování bazalky v květináči
- Bazalka za oknem: Slunce vítáno!
- Tipy pro bohatou úrodu
- Bazalka: Více než jen koření
Bazalka a její životní cyklus
Bazalka, oblíbená bylinka s aromatickými listy, je ve skutečnosti jednoletá rostlina. To znamená, že její životní cyklus trvá pouze jedno vegetační období. Na jaře vyklíčí ze semínka, během léta roste a kvete a s příchodem prvních mrazů uhyne. Přestože se někteří pěstování bazalky v bytě daří udržet při životě i přes zimu, nepovažuje se za trvalku. V našich podmínkách není schopna přezimovat venku a v dalším roce znovu obrazit. Pokud si chcete bazalku užívat po celý rok, je vhodné ji pěstovat jako letničku a na zimu si nasušit její aromatické listy nebo zamrazit čerstvé lístky do zásoby.
Teplomilná kráska z jihu
Bazalka, tato královna bylinek s omamnou vůní, evokuje sluncem zalité balkony a chutě Středomoří. Její sametově hebké listy jsou nepostradatelnou ingrediencí mnoha pokrmů, od svěžích salátů po aromatické omáčky. Ale co když se léto chýlí ke konci a s ním i čas bazalky na záhoně? Bazalka je bohužel teplomilná jednoletka, která nesnáší chlad a mráz. To ale neznamená, že si na její svěží chuti nemůžeme pochutnávat i mimo sezónu. Existuje několik způsobů, jak si prodloužit potěšení z bazalky. Můžeme ji konzervovat sušením, zamrazením v oleji nebo naložením do octa. Ať už zvolíme jakoukoli metodu, uchováme si tak alespoň kousek letního slunce i na delší dobu.
Trvalka vs. letnička: Jak to je?
Svět rostlin je plný překvapení a pro mnoho lidí může být matoucí, když se snaží rozlišit mezi trvalkami a letničkami. Trvalky jsou rostliny, které žijí déle než dva roky a obvykle se každý rok vrací s novým růstem. Letničky naopak dokončí svůj životní cyklus během jednoho vegetačního období. A co bazalka, ta voňavá bylina, kterou si rádi přidáváme do pokrmů? Bazalka je ve skutečnosti letnička, i když pochází z tropických oblastí, kde může růst po několik let. V našich podmínkách je bohužel citlivá na chlad a nepřežije zimu. To ale neznamená, že si její svěží chuť nemůžeme užívat co nejdéle. Existuje několik triků, jak prodloužit její vegetační období.
Vlastnost | Bazalka |
---|---|
Životní cyklus | Jednoletá bylina |
Bazalka v Česku: Jednoleté potěšení
V našich podmínkách se bazalka pěstuje jako jednoletá bylina. Důvodem je, že bazalka nesnáší mráz a nepřežije naše zimy. Pochází ze subtropických oblastí, kde se jí daří celoročně. U nás si tak můžeme užívat její svěží vůni a chuť pouze během teplých měsíců. Bazalka je teplomilná rostlina, která potřebuje dostatek slunce a tepla. Proto se jí nejlépe daří na slunných místech chráněných před větrem. Pěstovat ji můžeme na zahradě, balkoně i v bytě. Pokud chceme prodloužit její vegetační období, můžeme ji pěstovat v květináči a na zimu přenést do interiéru. I tak ale musíme počítat s tím, že v zimních měsících bude bazalka náchylnější k chorobám a škůdcům a její růst se zpomalí.
Triky pro prodloužení radosti
Ačkoliv si na čerstvé bazalce pochutnáváme celé léto, s příchodem chladnějších dnů se musíme s její úrodou rozloučit. Bazalka je totiž teplomilná letnička, která nepřežije mráz. Existují ale triky, jak si radost z její vůně a chuti prodloužit. Bazalku můžeme snadno usušit. Stačí svázat stonky a zavěsit je na teplé a vzdušné místo. Usušenou bazalku pak uchováváme v uzavřené nádobě. Další možností je zamrazení. Listy nasekáme, naplníme jimi tvořítko na led a zalijeme olivovým olejem. Takto zmražená bazalka je skvělá do polévek a omáček.
Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť, bohužel není trvalkou. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, která s příchodem prvních mrazů uvadá.
Zdeněk Zahradník
Přezimování bazalky: Mission impossible?
Bazalka, královna letních zahrádek a nepostradatelná ingredience italské kuchyně, v nás často evokuje touhu po teplých letních dnech. Její aroma a chuť jsou nezaměnitelné a svěží. Možná vás to překvapí, ale bazalka, kterou si s láskou pěstujeme na záhonech a v květináčích, není trvalkou. Bazalka (Ocimum basilicum) je jednoletá bylina, což znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po květy a semena – stihne během jednoho roku. Přezimování bazalky v našich podmínkách je proto téměř nemožné. S příchodem prvních mrazíků rostlina uhyne. Existují však způsoby, jak si aroma bazalky užít i během zimy. Můžete si nasušit její lístky, zamrazit je v oleji nebo si vypěstovat novou rostlinku ze semen v interiéru.
Sklizeň semen pro další rok
Bazalka, milovaná pro svou aromatickou vůni a chuť, je bohužel jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus, od semínka po semínko, stihne během jednoho roku. Naštěstí pro nás nadšence do bazalky existuje způsob, jak si užít její svěží chuť i v příštím roce: sklizeň semen. Sbírat semena bazalky pro další sezónu je snadné a obohacující. Jakmile rostlina začne kvést, je čas začít dávat pozor na semínka. Květy, malé a bílé, se objevují na vrcholcích stonků. Po odkvětu se na jejich místě vytvoří malé tobolky obsahující drobná hnědá nebo černá semínka. Počkejte, dokud tobolky nezezhnědnou a nezačnou se otevírat, a pak je opatrně odstřihněte. Semínka nechte důkladně uschnout na teplém a suchém místě. Až budou semínka suchá, uskladněte je v papírovém sáčku nebo sklenici na chladném a tmavém místě. Takto skladovaná semínka vám vydrží klíčivá i několik let. Na jaře, až pomine nebezpečí mrazíků, můžete semínka vysít do truhlíku nebo záhonu a těšit se na novou úrodu voňavé bazalky.
Bazalkové druhy: Je v tom rozdíl?
Bazalka, ta voňavá bylinka, kterou si rádi dopřáváme v letních pokrmech, ve skutečnosti skrývá tajemství. Mnoho lidí si klade otázku: Je bazalka trvalka? Odpověď není tak jednoduchá. Existuje totiž mnoho druhů bazalky a ne všechny sdílejí stejnou životnost. Zatímco některé druhy, jako je bazalka pravá (Ocimum basilicum), jsou jednoleté a po jedné sezóně hynou, jiné, například bazalka africká (Ocimum kilimandscharicum), se pyšní trvalým charakterem. Zda je tedy bazalka trvalka, záleží především na konkrétním druhu. Před nákupem se proto vždy informujte o vlastnostech dané odrůdy.
Pěstování bazalky v květináči
Bazalka, milovaná pro svou aromatickou vůni a kulinářské využití, ve skutečnosti není trvalkou v našich klimatických podmínkách. Původem z teplých oblastí Afriky a Asie, bazalka (Ocimum basilicum) je jednoletá bylina, která nepřežije mrazivé zimy. I když ji můžete pěstovat venku během teplých měsíců, je důležité si uvědomit, že první mrazíky znamenají konec jejího životního cyklu.
Nicméně, pěstování bazalky v květináči nám dává možnost prodloužit si její sezónu a užívat si čerstvé lístky i po létě. Přenesením květináče dovnitř před příchodem prvních mrazíků, můžeme bazalce poskytnout teplé a slunečné stanoviště, kde bude prospívat i nadále. Ideální je parapet okna orientovaného na jih. Důležitá je také zálivka – půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Pravidelným zaštipováním vrcholků podpoříme růst nových lístků a udržíme rostlinu košatou.
Bazalka za oknem: Slunce vítáno!
Ať už ji pěstujete pro její osvěžující chuť nebo pro její aroma odpuzující hmyz, bazalka je skvělým doplňkem každé domácnosti. Ale co se stane, když přijde zima? Musíte se s touto voňavou bylinkou rozloučit? Dobrá zpráva je, že nemusíte! I když je bazalka v našich podmínkách jednoletá rostlina, existuje několik triků, jak si její svěžest užít i po létě. Bazalka pochází z teplých oblastí a miluje slunce. Proto je pro ni důležité najít slunečné místo za oknem, kde bude mít dostatek světla i během chladnějších měsíců. Pravidelná zálivka je samozřejmostí, ale pozor na přelití. Bazalka má ráda vlhkou půdu, ale ne mokrou. S trochou péče si tak můžete užívat její svěží chuť po celý rok.
Tipy pro bohatou úrodu
Bazalka, tato aromatická bylinka, evokuje teplé letní dny a vůni italské kuchyně. Mnoho lidí si klade otázku, zda je bazalka trvalka a zda ji lze pěstovat i v dalších letech. Pravda je, že bazalka, kterou běžně pěstujeme, je jednoletá rostlina. To ale neznamená, že si její svěží chuť nemůžeme užívat déle. Pravidelným zaštipováním květních pupenů zabráníme bazalce vykvést a tím prodloužíme dobu její sklizně. Květy bazalky sice lákají včely, ale pro naši kuchyni jsou bezvýznamné. Naopak, rostlina po vykvetení ztrácí na aroma a listy začínají hořknout. Pokud si přejeme bazalku uchovat i do další sezóny, můžeme zkusit pěstování ze semen. Semínka sbíráme zralá z odkvetlých rostlin a na jaře je vyséváme do truhlíků nebo záhonů.
Bazalka: Více než jen koření
Mnoha lidem bazalka evokuje léto, slunce a chuť Itálie. Tato aromatická bylina je však mnohem víc než jen koření do rajčatových salátů a omáček. Bazalka pravá, Ocimum basilicum, je jednoletá rostlina, což znamená, že její životní cyklus trvá pouze jedno vegetační období. Na jaře vyklíčí ze semínka, během léta kvete a plodí a s příchodem prvních mrazů uhyne. Přestože se s bazalkou setkáváme nejčastěji jako s letničkou, v teplých krajích, odkud pochází, se může dožívat i několika let. V našich podmínkách ji však chladné počasí nepřežije. Pokud si chceme bazalku uchovat i na další rok, musíme si vypěstovat nové rostlinky ze semen, nebo si pořídit sazenice. Bazalka je skvělou volbou pro začínající pěstitele, protože je nenáročná na pěstování. Stačí jí slunné stanoviště a propustná půda.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: domov