Darovací smlouva na auto: Jak na to bez zbytečných komplikací?

Darovací Smlouva Na Auto

Co je darovací smlouva na auto

Jedná se o dokument, kterým jedna strana (dárce) bezplatně převádí vlastnické právo k motorovému vozidlu na druhou stranu (obdarovaného). Darovací smlouva na auto musí být sepsána písemně a podepsána oběma stranami. Vzor darovací smlouvy na auto je možné najít na internetu nebo vám ho poskytne právník.

V darovací smlouvě musí být uvedeny identifikační údaje dárce a obdarovaného, dále pak přesná identifikace darovaného vozidla (typ, značka, VIN kód, rok výroby) a prohlášení dárce, že daruje vozidlo do vlastnictví obdarovaného. Dále je vhodné uvést i stav tachometru a případné vady vozidla.

Po podpisu smlouvy je nutné provést přepis vozidla na nového vlastníka na registru vozidel. K přepisu je potřeba doložit mimo jiné i platnou technickou kontrolu a protokol o evidenční kontrole. Obdarovaný by si měl být vědom případné darovací daně, která se může vztahovat na darování motorového vozidla.

Náležitosti darovací smlouvy

Pro bezproblémový převod vlastnictví auta darováním je nezbytné sepsat darovací smlouvu splňující všechny zákonné náležitosti. Darovací smlouva musí být sepsána písemně a podepsána oběma smluvními stranami, tedy dárcem i obdarovaným. V opačném případě by byla smlouva neplatná. Důležitým údajem je přesná identifikace darovaného vozidla. Do smlouvy je nutné uvést značku, model, rok výroby, číslo karoserie (VIN) a také údaje z technického průkazu. Dále je nutné v darovací smlouvě uvést prohlášení dárce, že daruje vozidlo dobrovolně a obdarovaný, že dar přijímá. Pro předcházení sporům se doporučuje do smlouvy zahrnout i prohlášení o tom, že na vozidle neváznou žádné dluhy ani práva třetích osob. Ačkoliv se to nemusí zdát jako zásadní, i drobná chyba v darovací smlouvě může zkomplikovat proces přepisu vozidla na nového majitele.

Kdo může darovat a přijmout auto

Darovat i přijmout auto může v zásadě kdokoli, ať už se jedná o fyzickou osobu nebo právnickou osobu. Důležité je, aby dárce byl způsobilý k právním úkonům, tedy aby byl zletilý a nebyl omezen ve svéprávnosti. Stejně tak příjemce daru musí být způsobilý k přijetí daru. Darovací smlouva na auto musí být sepsána písemně a podepsána oběma stranami. Vlastnictví k vozidlu přechází na obdarovaného až zápisem v registru vozidel. Pro tento zápis je nutné doložit mimo jiné i darovací smlouvu. Proces darování auta pomocí darovací smlouvy je poměrně jednoduchý a zvládne ho každý.

Srovnání možností převodu vlastnictví auta
Vlastnost Darovací smlouva Kupní smlouva
Poplatek na úřadě 0 Kč Záleží na hodnotě vozidla
Dan z příjmu Neplatí se Platí se v případě prodeje se ziskem
Nutnost notáře Pouze u nemovitostí Není nutný

Popis darovaného vozidla

Darované vozidlo musí být v darovací smlouvě podrobně popsáno, aby nemohlo dojít k záměně s jiným vozidlem. Uvádí se značka, model, rok výroby, číslo karoserie (VIN), objem a výkon motoru, barva a stav tachometru. Důležité je zmínit i případné vady nebo poškození, o kterých obdarovaný ví. Tím se předchází případným sporům v budoucnu. K darovací smlouvě se obvykle přikládá i technický průkaz vozidla a protokol o evidenční kontrole. Obdarovaný by si měl před podpisem smlouvy vozidlo důkladně prohlédnout a ověřit si jeho technický stav. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníka, například na STK, který provede nezávislou prohlídku.

darovací smlouva na auto

Potvrzení o převzetí vozidla

Nedílnou součástí darovací smlouvy na auto je i potvrzení o převzetí vozidla. Tento dokument slouží jako důkaz o tom, že obdarovaný skutečně dar převzal a stal se tak jeho vlastníkem. Potvrzení o převzetí vozidla by mělo obsahovat datum předání, identifikační údaje vozidla (značka, model, VIN), jména a adresy dárce i obdarovaného a jejich podpisy. Doporučuje se také uvést stav tachometru v okamžiku předání a případné vady vozidla. Tím se předejde případným sporům v budoucnu. Proces darování auta pomocí darovací smlouvy je poměrně jednoduchý, ale je důležité dbát na správnost a úplnost všech dokumentů. V opačném případě by mohlo dojít ke komplikacím při přepisu vozidla na nového majitele.

Odhlášení a přihlášení vozidla

Důležitou součástí darování auta je i následný převod vozidla na nového majitele. Po podpisu darovací smlouvy je nutné auto odhlásit z registru vozidel. K tomu budete potřebovat vyplněnou žádost o odhlášení vozidla, originál velkého technického průkazu a zelenou kartu. Odhlášení vozidla je možné provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na místo vašeho bydliště. Po odhlášení obdržíte vyřazovací protokol a budete mít 10 dní na přihlášení vozidla novým majitelem. Nový majitel si poté musí vozidlo přihlásit do registru vozidel. K tomu bude potřebovat kromě dokladů od vás (vyřazovací protokol, velký technický průkaz a malý technický průkaz) i doklad totožnosti, zelenou kartu a doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přihlášení vozidla musí být provedeno do 10 pracovních dnů od jeho odhlášení. Po přihlášení obdrží nový majitel nový technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla.

darovací smlouva na auto

Povinnosti obdarovaného

Obdarovaný má v rámci darovací smlouvy na auto také určité povinnosti. Především je povinen dar přijmout. To se děje zpravidla podpisem darovací smlouvy. Dále by měl obdarovaný zkontrolovat technický stav darovaného vozidla a ujistit se, že je seznámen s případnými vadami. V případě zjištění skrytých vad po převzetí vozidla může být složité domáhat se nápravy od dárce. Obdarovaný je také povinen přihlásit darované vozidlo na sebe na příslušném úřadě. K tomu je potřeba předložit darovací smlouvu, technický průkaz vozidla a doklad totožnosti. Obdarovaný by si měl být vědom případných daňových povinností. V některých případech může být darování auta předmětem daně z darování, a to v závislosti na hodnotě daru a příbuzenském vztahu mezi dárcem a obdarovaným.

Daň z darování

V České republice se darovací daň na auto nevztahuje v případě, že je dar poskytnut mezi členy rodiny. Darovací daň se neplatí z darů mezi příbuznými v řadě přímé (rodiče, děti, prarodiče, vnuci), sourozenci, manželi, partnery a dalšími blízkými osobami definovanými v zákoně o dani z příjmů. Pokud darujete auto osobě mimo tento okruh, vztahuje se na darovací smlouvu běžná sazba daně z příjmů.

Proces darování auta probíhá sepsáním darovací smlouvy. Darovací smlouva musí obsahovat identifikační údaje dárce a obdarovaného, popis darovaného vozidla (značka, typ, VIN), prohlášení dárce o darování a prohlášení obdarovaného o přijetí daru. Smlouva musí být sepsána písemně a podepsána oběma stranami. Pro přepis vozidla na nového majitele je potřeba doložit na úřadě doklad totožnosti, technický průkaz vozidla, protokol o evidenční kontrole a zelenou kartu pojištění odpovědnosti. Darování auta v rámci rodiny je tak osvobozeno od daně z darování, ale je důležité dodržet všechny náležitosti darovací smlouvy a přepsat vozidlo na nového majitele.

Výhody a nevýhody darování

Darování auta blízké osobě se může zdát jako jednoduchá záležitost, ale i zde existují klady a zápory, které je třeba zvážit. Mezi nesporné výhody patří minimální byrokracie. Na rozdíl od kupní smlouvy, kde je třeba platit daň z převodu nemovitostí, je darovací smlouva osvobozena od daně z darování v případě, že je darována osobě blízké. To znamená značnou finanční úsporu. Další výhodou je rychlost a jednoduchost celého procesu. Stačí sepsat darovací smlouvu, nechat ji ověřit a auto je vaše. Je však důležité si uvědomit i potenciální nevýhody. Pokud se v budoucnu rozhodnete auto prodat, může být pro vás nevýhodné, že jste ho získali darem. V případě prodeje do 5 let od darování budete muset daň z příjmu zaplatit.

darovací smlouva na auto

Darovací smlouva na auto představuje právní dokument, kterým dárce bezúplatně převádí vlastnické právo k motorovému vozidlu na obdarovaného. Pro platnost darovací smlouvy je nezbytné dodržet písemnou formu a nechat ji ověřit podpisy smluvních stran.

Anežka Nováková

Alternativy k darovací smlouvě

Darovací smlouva není jediným způsobem, jak převést vlastnictví automobilu na jinou osobu. Existují i ​​alternativy, které mohou být v některých případech výhodnější. Jednou z nich je kupní smlouva s velmi nízkou kupní cenou, symbolickou 1 Kč. Tato možnost je sice administrativně jednodušší, ale je důležité si uvědomit, že i v tomto případě se jedná o standardní kupní smlouvu se všemi náležitostmi. Další alternativou je dědictví, ať už na základě závěti nebo ze zákona. Tato varianta je ale vhodná pouze v případě úmrtí dárce a může být spojena s dodatečnými náklady a časovou náročností. Při zvažování alternativy k darovací smlouvě je vždy důležité zvážit všechny aspekty dané situace a zvolit nejvhodnější řešení. V případě pochybností je vhodné se poradit s odborníkem, například s právníkem, který vám poskytne relevantní informace a pomůže vám vybrat tu nejlepší možnost. Pamatujte, že správně formulovaná a uzavřená smlouva je základem bezproblémového převodu vlastnictví automobilu.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: právo